PAJMON CPT

Polska – kraj multikulturowy?

Liczba cudzoziemców w Polsce

Liczba cudzoziemców w Polsce przekroczyła już milion (według Głównego Urzędu Statystycznego). Według Interii Biznes, obcokrajowcy stanowią 6,6% populacji pracującej w Polsce. Nic dziwnego, że główną grupę stanowią obywatele Ukrainy, jednak z powodu zmian w sytuacji geopolitycznej ich liczba stopniowo maleje. Artykuł na portalu Interia przedstawia różnorodność narodowości pracujących w polskich zakładach, która obejmuje ponad 150 państw.

Czy ten trend się utrzyma?

Patrząc na rosnącą z roku na rok liczbę obcokrajowców, możemy przypuszczać, obcokrajowców zatrudnionych w Polsce będzie coraz więcej. Nie tylko ze względu na zaostrzenie polityki imigracyjnej w innych krajach, ale również dlatego, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem emigracji. Polska na tle pozostałych krajów w regionie, jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów. Pomiędzy 1989 a 2018 rokiem PKB wzrosło o 826%, co dało nam pierwsze miejsce w Europie pod tym względem. Światowe rankingi umiejscawiają naszą gospodarkę na 23. miejscu spośród 192 państw. To czysto ekonomiczne aspekty. Jednak nie możemy pominąć innego ważnego czynnika.

Klimat Polski

Klimat Polski staje się coraz przyjaźniejszy z roku na rok. Młodsze pokolenia nie pamiętają już zim trwających pół roku, a śnieg jest dla nich raczej rzadkością. Niezależnie od oceny zmian klimatycznych, Polska staje się bardziej tolerancyjna nie tylko dla osób z południa Europy, ale również dla mieszkańców Indii, krajów afrykańskich czy azjatyckich.

Otwartość Polaków

Otwartość Polaków na różnorodność kulturową to kolejna istotna zmiana, jaka zaszła w naszym kraju, obok aspektów ekonomicznych i klimatycznych. Minęły dziesięciolecia strachu i nieufności wobec obcych. Każde kolejne pokolenie jest bardziej otwarte na inne kultury, a młodzi coraz częściej posługują się co najmniej dwoma językami. Nawet jeśli tak nie jest, każdy z nas nosi w kieszeni prywatnego tłumacza w postaci smartfona. Bariera językowa przestaje być problemem, a internet umożliwia nam kontakt ze światem.

Polska jest trendy

Po prostu Polska staje się modna. Polacy zaczęli doceniać swoją unikalną architekturę, kulturę i kuchnię jako ogromny atut. Przez wieki kraj Mieszka I był miejscem, gdzie łączyły się różne kultury, co widać w śląskich familokach, Warszawskim Centrum Kultury i Nauki czy Krakowskich Sukiennicach. Polacy zaczęli podkreślać swoją wyjątkowość. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia Nikiszowca z lat 90-tych i porównać je z dzisiejszymi, aby zobaczyć zmiany, a nawet Warszawska Praga zmienia się na lepsze. Polacy zaczęli być dumni ze swojej kultury, nie w sposób hermetyczny, obawiając się “obcych”, ale chcąc pokazać światu, jak wspaniali są i dzielić się tym, co mają najlepsze. Czy można wymyślić lepszy sposób na przyciągnięcie obcokrajowców?

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку