PAJMON CPT

Dlaczego ludzie pracują? Zarobki w Polsce.

Dlaczego ludzie pracują? Zarobki w Polsce.

Dlaczego ludzie pracują? Pytanie wydaje się być filozoficzne, choć odpowiedź jest prosta. Żeby żyć. Nie ma w tym żadnej filozoficznej i głębszej treści. Chcąc nabyć jakiekolwiek dobro, trzeba zapłacić określoną cenę. Dawno minęły czasy handlu wymiennego, dziś towary wymieniane są za pieniądze. Idąc do pracy, ludzie liczą na to, że za wykonaną pracę otrzymają wynagrodzenie. Ale czy w każdym kraju to wynagrodzenie będzie na tym samym poziomie?

Minimalne wynagrodzenie w Polsce

W Polsce minimalne wynagrodzenie to 3221,98 zł netto, czyli “na rękę”, a od lipca ta kwota wzrośnie do 3261,53 zł netto. Biorąc pod uwagę, że w Pajmon CPT istnieje możliwość zakwaterowania za około 350 zł, w kieszeni obcokrajowca pracującego w Polsce, zarabiającego najniższą stawkę, zostaje około 2900 zł. Kwota taka pozwala nie tylko zapewnić pożywienie na miesiąc, ale także odłożyć coś na przyszłość. Oczywiście, zakładając, że taka osoba zarabia najniższą stawkę, nie ma premii, ani nadgodzin.

Jak wygląda płaca minimalna w innych krajach?

  • Ukraina: 815 zł
  • Białoruś: 760 zł
  • Mołdawia: 1125 zł
  • Rosja: 828 zł
  • Rumunia: 2865 zł

Ceny w Polsce

Ceny będą inne w Polsce, inne w Rumunii, inne w Ukrainie. To oczywiste. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że średni koszyk zakupowy w Polsce to około 285 zł na osobę na tydzień, miesięcznie średnio wychodzi około 1200 zł. Pracownik z Białorusi, zarabiający najniższą stawkę, mieszkający w mieszkaniu zapewnionym przez Pajmon CPT, po opłaceniu mieszkania i zrobieniu zakupów spożywczych, może odłożyć dwa miesięczne wynagrodzenia ze swojego kraju. Jednocześnie mieszkając w kraju, któremu kulturowo blisko do jego ojczyzny. A co jeśli taka osoba przyjeżdża nie tylko odłożyć, ale chce również wyjść do kina/restauracji?

Ceny restauracji różnią się oczywiście od miasta, oraz od tego, jakie jedzenie wybierzemy. W barze mlecznym jesteśmy w stanie najeść się za 20 zł (zupa i drugie danie). Średnia cena burgera z frytkami i napojem to około 50 zł za osobę, pizza włoska w zależności od ilości składników to koszt 35-50 zł za jedną. Brzmi dobrze? A jeśli ktoś zdecyduje się na randkę kino + pizza z napojami? Bilet do kina to koszt 20-40 zł w zależności od seansu od osoby. Zatem idąc na randkę w Polsce: za dwie pizzę z napojami, dwa bilety do kina na najnowszy film zapłacimy około 200-250 zł.

Emigracja zarobkowa do Polski

Dla wielu osób emigracja zarobkowa do Polski to pierwszy wybór. Polska jest krajem stale rozwijającym się, płace rosną z roku na rok (czasem nawet częściej). Jednocześnie w Polsce od kilku lat panuje niż demograficzny, a co za tym idzie, z roku na rok brakuje coraz więcej rąk do pracy. Dlatego w Polsce pracę można znaleźć stosunkowo łatwo, szczególnie jeśli korzysta się z takich rozwiązań, jakie proponuje Pajmon CPT. Firma Pajmon zatrudnia kilkaset osób, ale potrzeby rosną z miesiąca na miesiąc. Poza pracą i mieszkaniem, Pajmon CPT zapewnia opiekę koordynatorów oraz (co ważne) podpisuje umowy długoterminowe, więc podejmując zatrudnienie, osoba ma widok na stały i pewny zarobek.

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку