PAJMON CPT

Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy rozmawiają o możliwości wprowadzenia odpowiedzialności karnej mężczyzn przebywających za granicą w czasie wojny. Kiedy decyzja?

Ukraina planuje obowiązkowy powrót do kraju dla poborowych
Ukraina planuje obowiązkowy powrót do kraju dla poborowych

Odpowiedzialność karna Ukraińców przebywających w czasie wojny za granicą? Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała projekt ustawy nr 7265 dotyczący zmiany Kodeksu Karnego Ukrainy i ustawy o reżimie prawnym stanu wojennego. Projekt, który nakazywałby obowiązkowy powrót do kraju poborowych przebywających poza Ukrainą, wywołał prawdziwą burzę.

„Prawo nie powinno dotyczyć powszechnego powrotu ludzi. Zwłaszcza tych, którzy wyjechali przed ogłoszeniem stanu wojennego. Wiele osób wróciło już do nas bez prawa. Dziesiątki tysięcy Ukraińców przybyło z zagranicy. A dzisiaj po prostu nie mamy czasu ich uzbroić. Możemy zadzwonić, ale daj im broń i uporządkuj – to jest problem! ” – podkreślił ekspert wojskowy Oleg Żdanow.

Dodatkowo, Frakcja Sługi Narodu podkreśliła, że nie będzie głosować za wprowadzeniem odpowiedzialności za mężczyzn w wieku poborowym, którzy opuścili Ukrainę i nie wrócili w stanie wojennym.

David Arahamiya stwierdził, że ta norma ustawodawcza jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla obrony dzisiejszej Ukrainy, jak i dla jej odbudowy w przyszłości. Wielu z tych, którzy zostali, pracuje za granicą i wysyła pieniądze na Ukrainę, aby pomóc swoim rodzinom lub przekazać fundusze na obronność kraju”. (raporty UNIAN).

Natomiast na oficjalnej stronie rada.gov.ua możemy obserwować stan sprawy:

„18 kwietnia 2022 r. – Wydano opinię Komisji Rewizyjnej”, co oznacza, że sprawa jest oficjalnie rozpatrywana i nie ma ostatecznej decyzji. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby ustawa została zatwierdzona.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

Zobacz też nasze inne artykuły:

ZASADY zatrudniania Gruzina, Ukraińca, obywatela Mołdawii. To bułka z masłem. RÓŻNICE

Jaki będzie II kwartał na polskim rynku pracy? Produkcja przemysłowa na plusie, a restauracja i hotele na minusie. Co jeszcze nas czeka?

Jak zatrudnić Ukraińców krok po kroku. NOWE ZASADY. To warto wiedzieć.

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

MOŁDAWIA to druga Ukraina? Dlaczego Mołdawianie chcą pracować w Polsce? Ile kosztuje życie w Mołdawii?

 

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку