PAJMON CPT

Ukraińcy: Armia rosyjska niszczy mój kraj, zabija ludzi. Blisko 700 tysięcy uchodźców już w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy

– Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 672,5 tys. osób – poinformowała w piątek rano Straż Graniczna. – Wczoraj, 3 marca, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 99,2 tys. podróżnych z Ukrainy, natomiast dzisiaj do godz. 7 rano – 25,2 tys. osób – dodaje Straż Graniczna w swoim komunikacie. Według różnych szacunków, do Polski może przyjechać nawet kilka milionów ludzi. Czy w Polsce znajdą pracę?

Wojna na Ukrainie:

Jak długo potrwa pospolite ruszenie w Polsce? Uchodźców w Europie może być i 7 milionów

Projekt specustawy przyjęty. Co w niej znajdziemy? Morawiecki: “To namiastka normalnego życia”

Ukrainki będą motorem polskiej gospodarki? Czy otworzymy się na inne kraje?

To nie jest wojna dzieci. To jest wojna nienawiści – 1.03.2022 r.

Minuta to dla nich wieczność. Z czego cieszą się Ukraińcy? – 25.02.2022 r.

Ukraina walczy jak lwica. Co słychać w Winnicy i w Mariupolu u naszych dzieci? – 25.02.2022 r.

Inwazja Rosji na Ukrainę – KOMENTARZE UKRAIŃCÓW 24.02.2022 r.

Już nigdy Ukraina nie będzie taka sama

Do Polski przed wojną uciekają głównie kobiety z dziećmi. Mężczyźni w wieku 18-60 lat walczą na wojnie – nie mogą wyjeżdżać z Ukrainy. Trwa powszechna mobilizacja ludności ukraińskiej.

Jedna z naszych pracownic na Ukrainie, Nataliia pozostała w ojczyźnie.

– Ukraina od ponad tygodnia jest w stanie wojny. Przedwczoraj w nocy przewidywano ostrzał, ale dzięki Bogu tak się nie stało. Armia rosyjska nadal niszczy mój kraj, zabija moich ludzi, ludność cywilną – mówi Nataliia, która mieszka ok. 40 km od miasta Równe na Ukrainie, ok. 200 km od granicy z Polską. Jeszcze do niedawna biuro Pajmon CPT w Równym, w którym Nataliia pracowała, działało bez zakłóceń. Niedawno reklamowaliśmy się przecież na Ukrainie, Tetiana opowiadała w radiu w Równym o pracy w Polsce… To, co jeszcze 1,5 tygodnia temu wydawało się normalnością, już nie wróci. Już nigdy na Ukrainie nie będzie tak samo.

ZOBACZ TAKŻE:

Specustawa ma pomóc uchodźcom z Ukrainy. Co zawiera?

Dzielny naród ukraiński stawia czoła agresorowi

Tetiana przyjechała samochodem do męża do Warszawy z dziećmi, a Nataliia została u boku męża i rodziców na Ukrainie. Dzisiaj Nataliia pracuje z domu. – Pracuję zdalnie, ale wiele osób straciło pracę i mieszkanie – mówi nam. Tak jak inne kobiety pomaga dzielnym mężczyznom i tka siatki maskujące. Z kolei mężczyźni przygotowują koktajle Mołotowa. Wśród odważnych wojowników są też wojowniczki – kobiety.

– Ludzie się boją, ale mają motywację. Cały świat widział już naszego niezłomnego ducha i do pewnego stopnia rozumie, że Ukraińcy bronią teraz całej Europy – mówi nam Nataliia.

Bohaterami pierwszego planu są nastolatkowie, którzy z bronią w ręku dzielnie stawiają opór wrogowi. Bohaterami są starsi mężczyźni, a nawet Ukraińcy w sędziwym wieku, którzy walczą o wolność dla przyszłych pokoleń. Bohaterkami są kobiety i dzieci. Te, które mogą, chwytają za broń. Inne uciekają z kraju, by zapewnić bezpieczny dom sobie i swoim dzieciom. Czy wrócą kiedyś do swoich mężów i ojców?

– Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy dzień może być ostatnim. Żyję więc wspomnieniami, kiedy z mężem wiedliśmy spokojne i szczęśliwe życie. Żyję też przyszłością, że kiedyś będziemy zdrowi i bezpieczni. Dzisiaj muszę zadbać o swojego 5-letniego syna. Chcę, aby zawsze wiedział, że jego tatuś jest bohaterem, tak jak wielu innych Ukraińców, którzy walczą z wrogiem do ostatniego tchu. Mam nadzieję, że jeszcze wszyscy spotkamy się w trójkę w wolnej Ukrainie – mówi nam Yulia, która przyjechała do Żor (woj. śląskie) do kuzynki Oleny, także Ukrainki, która w Polsce mieszka już 10 lat. Pani Yulia, podobnie jak setki tysięcy uchodźców z Ukrainy, jest pod wrażeniem solidarności i wsparcia ze strony Polaków. – To niewiarygodne! Wasza pomoc jest ogromna. Dziękujemy – dodaje.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

—–

Zobacz też nasze inne artykuły:

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź

Jak rozliczyć Ukraińca z pracy w Polsce? Pajmon CPT pomoże

Pracownicy do pracy w Polsce są… poza granicami naszego kraju

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. To ukłon w stronę pracodawców

Porównanie cen na Ukrainie i w Polsce: koszyk zakupowy – 14 produktów, emerytury, zarobki

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку