PAJMON CPT

Ukrainki będą motorem polskiej gospodarki? Czy otworzymy się na inne kraje?

Ukrainki będą motorem polskiej gospodarki? Czy otworzymy się na inne kraje?
Ukrainki będą motorem polskiej gospodarki? Czy otworzymy się na inne kraje?

Ponad 1 milion uchodźców z Ukrainy w Polsce. Czy pomoże im specustawa

Polska już na początku inwazji Rosji na Ukrainę zadeklarowała schronienie obywatelom Ukrainy. W niedzielę wieczorem licznik na polskiej granicy wskazał ponad 1 mln uchodźców. Do naszego kraju przybywają głównie matki z dziećmi. Mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą wyjeżdżać z kraju i walczą na wojnie o niepodległość swojej ojczyzny.

Tymczasem polski rząd przygotowuje specjalną ustawę dotyczącą uchodźców z Ukrainy. Nowe regulacje są związane m.in. z szybszą legalizacją pobytu i pracy dla obywateli Ukrainy, przyznaniem im jednorazowych zasiłków, świadczeń rodzinnych, a także pomocy w kwestiach edukacji dzieci uchodźców, czy opieki zdrowotnej.

Nowe przepisy mają zagwarantować uchodźcom z Ukrainy legalny pobyt ważny co najmniej przez 18 miesięcy od 24 lutego, czyli od momentu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Kwestiami rejestracji zajmie się Straż Graniczna. Prawdziwym przełomem będzie zapis, wedle którego uchodźcy z Ukrainy z automatu otrzymają możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce. O zatrudnieniu ma zawiadamiać urząd pracy sam pracodawca. Głosowanie nad specustawą ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Tymczasem coraz więcej Ukraińców wyjeżdża z Polski, by walczyć na Ukrainie. Jeszcze kilka dni temu było ich 62 tys. (stan na 2.03.2022 r.). Dzisiaj jest ich zdecydowanie więcej. Z powodu wojny polski rynek pracy mierzy się z nowymi wyzwaniami. Są to braki specjalistów i pracowników produkcyjnych z Ukrainy, którzy jeszcze do niedawna dominowali wśród personelu z zagranicy i skutecznie zapobiegał fluktuacjom zatrudnienia w wielu zakładach pracy w Polsce. Dlatego wyjazdy Ukraińców dla części firm oznaczają spore problemy. Z Polski wyjeżdżają m.in. budowlańcy, kierowcy samochodów ciężarowych, czy pracownicy produkcyjni. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać te rotacje, a kontrakty przecież trwają, terminy gonią, a nowe wyzwania przed nimi.

Ukraińcy dominują w statystykach polskiego rynku pracy

Od kilku lat to właśnie Ukraińcy są tą grupą cudzoziemców, którzy najczęściej podejmują pracę w Polsce. Tylko w 2021 r. wydano: 1,6 mln oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom (w 2021 r. dotyczyły pracy do pół roku w ciągu 12 miesięcy; od 29.01.2022 r. – okres dopuszczalnej pracy wydłużono do 24 miesięcy!) oraz ponad 712 tys. różnych zezwoleń (na pracę dla cudzoziemca – praca od roku do trzech lat i na pracę sezonową – praca wykonywana przez dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, część turystyki, uznanych jako sezonowe).

Czy Ukraińcy będą nadal dominować wśród cudzoziemców na polskim rynku pracy również w 2022 roku? Jeśli nie mężczyźni, to może kobiety? Centra pracy rekomendują swoim Kontrahentom właśnie zatrudnianie Ukrainek.

  • Polski rząd powinien wypracować takie procedury i ułatwienia, aby uchodźcom z Ukrainy było łatwo wejść na polski rynek pracy. W tym zakresie ważna jest oczywiście pomoc socjalna i organizacja żłobków oraz przedszkoli, opieka nad pociechami przyszłych pracownic. Ukrainki muszą poczuć, że polskiemu pracodawcy zależy na tym, aby godziły pracę zawodową z życiem rodzinnym – mówi Katarzyna Kruczała, Wiceprezes Zarządu Pajmon CPT, który rekrutuje pracowników z zagranicy i deleguje do zakładów pracy na terenie całej Polski.

Ukrainki będą siłą napędową w Polsce? Kogo warto zatrudniać?

Dzisiaj Ukrainki znajdują pracę w zakładach produkcyjnych oraz w takich zawodach, jak np.: szwaczka, pomoc domowa, sprzątaczka, kucharka, pracownica sklepu. Coraz częściej wykonują również prace jeszcze do niedawna zarezerwowane typowo dla mężczyzn, jak np.: spawacz (tak, przedsiębiorcy zatrudniają kobiety spawaczy, które dobrze sobie radzą!, a także np. pracownik magazynu, czy kierowca samochodu ciężarowego).

Wielu pracodawców zastanawia się także, kto – jeśli nie Ukraińcy i Ukrainki – może zdominować w 2022 roku polski rynek pracy? Hindusi, Gruzini, Mołdawianie? Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy zwrócą się w stronę również tych narodowości. Niektórzy przyznają wprost, że nie będą zatrudniać Rosjan i Białorusinów ze względu na sympatię przywódców obu państw i zaangażowanie w inwazję na Ukrainę.

Wojna na Ukrainie:

Jak długo potrwa pospolite ruszenie w Polsce? Uchodźców w Europie może być i 7 milionów – 8.03.2022 r.

Projekt specustawy przyjęty. Co w niej znajdziemy? Morawiecki: “To namiastka normalnego życia”

Armia ukraińska niszczy mój kraj i zabija ludzi. Już blisko 700 tys. uchodźców w Polsce – 4.03.2022 r.

To nie jest wojna dzieci. To jest wojna nienawiści – 1.03.2022 r.

Minuta to dla nich wieczność. Z czego cieszą się Ukraińcy? – 25.02.2022 r.

Ukraina walczy jak lwica. Co słychać w Winnicy i w Mariupolu u naszych dzieci? – 25.02.2022 r.

Inwazja Rosji na Ukrainę – KOMENTARZE UKRAIŃCÓW 24.02.2022 r.

W 2021 roku najczęściej, oprócz Ukraińców i Białorusinów, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy wydano dla: blisko 130 tys. obywateli Gruzji, ponad 74 tys. – obywateli Mołdawii, czy blisko 7 tys. – obywateli Armenii.

Jeśli spojrzymy jeszcze na zezwolenia na pracę dla cudzoziemca wydane w 2021 roku w Polsce to także w 2022 roku możemy spodziewać się zatrudniania m.in.: Hindusów, Filipińczyków, czy np. obywateli: Uzbekistanu, Kazachstanu, czy Mołdawii.

Wybrana liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemca wydanych w 2021 r.:

KrajLiczba wydanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemca w 2021 r.
UKRAINA325213
Białoruś34830
Indie15326
Uzbekistan15002
Filipiny13279
Gruzja9267
Mołdawia7958

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

—–

Zobacz też nasze inne artykuły:

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź

Jak rozliczyć Ukraińca z pracy w Polsce? Pajmon CPT pomoże

Pracownicy do pracy w Polsce są… poza granicami naszego kraju

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. To ukłon w stronę pracodawców

Porównanie cen na Ukrainie i w Polsce: koszyk zakupowy – 14 produktów, emerytury, zarobki

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

 

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку