PAJMON CPT

Specustawa ma pomóc uchodźcom z Ukrainy. Co w niej znajdziemy?

Uchodźcy z Ukrainy specustawa
Uchodźcy z Ukrainy specustawa

AKTUALIZACJA – 4.03.2022 r.

Tworzona w błyskawicznym tempie specustawa dotycząca pomocy setkom tysięcy uchodźców z Ukrainy musi być jeszcze dopracowana. Polski rząd “szlifuje” zakres wszystkich regulacji. W tym tygodniu nie trafi pod obrady Sejmu.

– Projekt dotyczący uchodźców z Ukrainy jest szlifowany na poziomie rządu. W przyszłym tygodniu zostanie uchwalony przez Sejm – mówi Piotr Müller, rzecznik rządu.

Jak informuje Prawo.pl: “Projekt specustawy, do której dotarło Prawo.pl, przewiduje, że gminy będą wypłacać Ukraińcom jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł lub 300 zł na utrzymanie”.

—–
W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i setkami tysięcy uchodźców przybywających do Polski z rejonów wojny polski rząd podjął błyskawiczne prace nad rozwiązaniami zapewniającymi pomoc obywatelom Ukrainy. Projekt ustawy zamieszczono w środę wieczorem w wykazie prac legislacyjnych polskiego rządu. Przewidziane w nim rozwiązania prawne mają zapewnić legalny pobyt cudzoziemcom, dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej i świadczeń rodzinnych, czy pomoc w zakresie organizowania nauki w szkołach.

Uchodźcy z Ukrainy pod specjalną opieką państwa polskiego

Projektowana ustawa określa również:

  1. szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. pomoc udzielaną przez wojewodów obywatelom Ukrainy;
  3. utworzenie nowej rezerwy celowej na finansowanie wydatków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy;
  4. niektóre uprawnienia obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny;
  5. szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  6. niektóre uprawnienia obywateli polskich i obywateli Ukrainy będących studentami, nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi wjeżdżającymi z terytorium Ukrainy;
  7. szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących Obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie;
  8. szczególne zasady organizacji i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnianiem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy.

Stempel zdecyduje o statusie uchodźcy

Zgodnie z projektem specustawy obywatelom Ukrainy ubiegającym się o status uchodźcy ma wystarczyć stempel w paszporcie lub w innym dokumencie podróży z datą przybycia do Polski, a do zatrudnienia ich – powiadomienie z urzędu pracy.

Wojna na Ukrainie:

Jak długo potrwa pospolite ruszenie w Polsce? Uchodźców w Europie może być i 7 milionów – 8.03.2022 r.

Ukrainki będą motorem polskiej gospodarki? Czy otworzymy się na inne kraje?

Armia ukraińska niszczy mój kraj i zabija ludzi. Już blisko 700 tys. uchodźców w Polsce – 4.03.2022 r.

To nie jest wojna dzieci. To jest wojna nienawiści – 1.03.2022 r.

Minuta to dla nich wieczność. Z czego cieszą się Ukraińcy? – 25.02.2022 r.

Ukraina walczy jak lwica. Co słychać w Winnicy i w Mariupolu u naszych dzieci? – 25.02.2022 r.

Inwazja Rosji na Ukrainę – KOMENTARZE UKRAIŃCÓW 24.02.2022 r.

Projekt ustawy przewiduje ustanowienie szczególnej podstawy prawnej dla uznania za legalny pobyt konkretnej grupy cudzoziemców w okresie 18 miesięcy od wjazdu na terytorium RP. Przepisy mają objąć wszystkich tych, którzy po 24 lutego 2022 r. przekroczyli granicę Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi. Osoby te nie będą musiały składać wniosków i ubiegać się o status uchodźcy. Do tej pory na takie decyzje cudzoziemcy czekali średnio 4-12 miesięcy.

Nowe regulacje mają dotyczyć tylko tych obywateli, którzy zadeklarują chęć pozostania w Polsce. Cudzoziemiec będzie zobowiązany do wystąpienia do organu Straży Granicznej z wnioskiem o umieszczenie odcisku stempla lub wydanie zaświadczenia nie później niż w terminie 30 dni następujących po okresie legalnego pobytu w Polsce wynikających z posiadanego dokumentu, który cudzoziemiec miał ze sobą przy przekroczeniu granicy RP.

Nowe regulacje zakładają również bezpłatną opiekę zdrowotną. Uchodźcy z Ukrainy będą wspierani dodatkową pulą środków, które na ten cel przeznaczy polski rząd.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

—–

Zobacz też nasze inne artykuły:

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź

Jak rozliczyć Ukraińca z pracy w Polsce? Pajmon CPT pomoże

Pracownicy do pracy w Polsce są… poza granicami naszego kraju

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. To ukłon w stronę pracodawców

Porównanie cen na Ukrainie i w Polsce: koszyk zakupowy – 14 produktów, emerytury, zarobki

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку