PAJMON CPT

„Specustawa ukraińska to nasz moralny obowiązek”. W środę rusza rejestracja w bazie PESEL

Specustawa ukraińska
Specustawa ukraińska

Burzliwe dyskusje nad specustawą ukraińską

– Przyjęcie ustawy dotyczącej pomocy dla uchodźców z Ukrainy to jest nasz moralny obowiązek – mówił jeszcze w czwartek w Senacie wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Kilka dni wcześniej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „to namiastka normalnego życia”. Przygotowywana w ekspresowym tempie specustawa ukraińska to był języczek uwagi w ostatnich tygodniach i przedmiot burzliwych dyskusji między politykami. Najpierw Sejm uchwalił projekt ustawy w miniona środę (9.03.2022 r.), a potem w nocy z piątku na sobotę debatowali nad nim Senatorowie, którzy zgłosili swoje poprawki. Niektóre z nich zostały przyjęte jeszcze w sobotę przez Sejm. W sobotę wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a jej przepisy weszły w życie i obowiązują z datą wsteczną od 24.02.2022 r. Rząd nie wyklucza jednak nowelizacji nowych przepisów.

Legalna praca i pobyt przez 18 miesięcy dla obywateli Ukrainy

Zgodnie z regulacjami nowej ustawy obywatele Ukrainy zyskują m.in. gwarancję prawa do pracy w Polsce i legalny pobyt przez okres 18 miesięcy, licząc od 24.02.2022 r., czyli od pierwszego dnia wojny w Ukrainie. Rejestracja pobytu obywatela Ukrainy następuje na jego wniosek złożony nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium RP. Rejestr prowadzi Komendant Główny Straży Granicznej.

Obywatel Ukrainy, który posiada legalny pobyt, ubiega się osobiście w organie gminy o przyznanie numeru PESEL (rejestracja w bazie PESEL ruszy w środę, 16 marca 2022 r.). Wówczas może legalnie podjąć pracę w naszym kraju i uzyskać szereg różnych benefitów, jak np.: świadczenia 500plus, czy pomoc z programu Dobry start, jednorazowy zasiłek w kwocie 300 zł na osobę przeznaczony na utrzymanie, w tym żywność, obuwie, opłaty mieszkaniowe (wniosek składa się w ośrodku pomocy społecznej), dostęp do służby zdrowia, edukacji, pomoc psychologiczną, czy np. dofinansowanie do obniżenia opłaty za pobyt dziecka do lat 3 w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny może po 9 miesiącach ubiegać się do wojewody o zezwolenie na pobyt czasowy, jednorazowo na okres do 3 lat. Obywatel Ukrainy, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy, jest uprawniony do wykonywania pracy w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Podmiot zatrudniający obywatela Ukrainy musi powiadomić w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez tegoż pracownika powiatowy urząd pracy. Powiadomienie następuje poprzez system teleinformatyczny: praca.gov.pl. Obywatel Ukrainy może też zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy, skorzystać z usług rynku pracy, jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i różnych szkoleń. Może również podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terenie Polski.

Koordynacja wojewodów i 40 zł za każdego obywatela Ukrainy przez 60 dni

Ustawa oferuje też pomoc zapewnianą przez wojewodów, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty obywatelom Ukrainy. Wojewoda może zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy związaną z: zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem do miejsca zakwaterowania, finansowaniem przejazdami środkami transportu publicznego, zapewnieniem środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów. Wojewoda może również udzielić zgodę na otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci wyłącznie obywateli Ukrainy.

Wojna na Ukrainie:

Świat patrzy, świat wyciąga ręce do uchodźców z Ukrainy. Jeszcze może… – 10.03.2022 r.

Armia ukraińska niszczy mój kraj i zabija ludzi. Już blisko 700 tys. uchodźców w Polsce – 4.03.2022 r.

To nie jest wojna dzieci. To jest wojna nienawiści – 1.03.2022 r.

Minuta to dla nich wieczność. Z czego cieszą się Ukraińcy? – 25.02.2022 r.

Ukraina walczy jak lwica. Co słychać w Winnicy i w Mariupolu u naszych dzieci? – 25.02.2022 r.

Inwazja Rosji na Ukrainę – KOMENTARZE UKRAIŃCÓW 24.02.2022 r.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy pobyt w rodzinach zastępczych jest finansowany z budżetu państwa. Natomiast małoletnim obywatelom Ukrainy, przebywającym w Polsce bez opieki osób dorosłych, zostaje przydzielony opiekun tymczasowy.

Poza tym zgodnie z ustawą w Banku Gospodarstwa Krajowego tworzy się Fundusz pomocy w celu finansowania lub dofinansowania zadań na rzecz osób z Ukrainy dotkniętym konfliktem zbrojnym.

Nowe regulacje zapewniają też pomoc finansową osobom w Polsce, które zapewniają dach nad głową uchodźcom z Ukrainy. Państwo przewiduje dla nich 40 zł na dzień za osobę z Ukrainy wypłacane nie dłużej niż przez okres 60 dni. Świadczenia mogą być jednak przedłużone tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

—–

Zobacz też nasze inne artykuły:

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź

Jak rozliczyć Ukraińca z pracy w Polsce? Pajmon CPT pomoże

Pracownicy do pracy w Polsce są… poza granicami naszego kraju

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. To ukłon w stronę pracodawców

Porównanie cen na Ukrainie i w Polsce: koszyk zakupowy – 14 produktów, emerytury, zarobki

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку