PAJMON CPT

Co robią Buenos i Aires w śląskim zoo?

Koty argentyńskie
Koty argentyńskie

Fani wybrali imiona dla naszych „dzieci”

– Samiczka zrobiła się bardziej śmiała. Już bardziej „dogaduje się” z samcem, do którego jeszcze do niedawna była bardzo nieufna. Gdy koty zrobią się głodne, a my właśnie przyjeżdżamy z jedzeniem, to Adaś, jak nazywamy samca, czeka na nas przy drzwiach woliery. Gdy rzucamy mu jedzenie, to w locie je łapie i zjada. Martynka, jak nazywamy samiczkę, to prawdziwa ninja. Przyczajona obserwuje nas – mówi nam pani Martyna, opiekunka dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo, którymi od kilku miesięcy opiekują się pracownicy Pajmon CPT.

W specjalnym głosowaniu, jakie odbywało się poprzez firmowe kanały w social mediach: Facebook i LinkedIN nasi fani wybrali, jak będą nazywać się nasze „przyszywane dzieci”. Aż 79 procent głosujących uznało, że „chłopczyk” musi mieć na imię Buenos, a „dziewczynka” – Aires. Tak też będziemy zwracać się do naszych podopiecznych.

Koty argentyńskie to wielkie śpiochy i… uciekinierzy

Wszystkich cieszy to, że koty w końcu polubiły się. Być może wkrótce zostaniemy „przyszywanymi dziadkami”. – Chcielibyśmy doczekać się ich potomstwa. Musimy jednak dać im więcej czasu na poznanie – dodaje pani Martyna.

Jak się okazuje, Buenos i Aires to wielkie śpiochy i bardzo zwinne zwierzęta. Zlokalizowanie miejsca ich krajówki często graniczy z cudem. Koty głównie śpią w ukryciu lub np. na huśtawce zrobionej z opony. Gdy robi się bardzo zimno, to nasze „dzieciaki” chowają się do specjalnej budy ocieplanej styropianem i wyłożonej sianem.

Prawdziwi wojownicy lubią się z pancernikami

– To bardzo ciekawe zwierzęta. Adaś jest dosyć agresywny, bo widać w nim dzikość. Nie podejdzie bliżej – dodaje pani Martyna. Co ciekawe, ostatnio nasze koty argentyńskie sąsiadowały wolierę w wolierę z dwoma pancernikami: tatą i synem. – Na szczęście nie dochodziło między nimi do żadnych zatarć – przyznaje pani Martyna.

Para kotów argentyńskich to 5-letni samiec i 4-letnia samiczka. Samiec urodził się w jednym z niemieckich ogrodów zoologicznych, gdzie otrzymał imię Messi – w śląskim zoo reaguje na imię Adaś. Z kolei samiczka urodziła się w jednym z francuskich ogrodów zoologicznych, a opiekunowie z Chorzowa mówią do niej Martynka.

To nie „dachowce”, ale drapieżcy

Niech nie zmyli nikogo wygląd kota argentyńskiego. Być może te zwierzęta przypominają naszych „dachowców”, ale to urodzeni drapieżcy. Zwierzęta mierzą ok. 70 centymetrów, do tego dochodzi ogon długi na 30 cm. Ważą od 2 do 5 kilogramów. Ich futro zdobią charakterystyczne cętki, które czasem układają się w prążki.

Koty argentyńskie , zwane także ocelotami argentyńskimi, czy kotami Geoffroya (Leopardus geoffroyi), pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują boliwijskie i argentyńskie Andy, południową część Paragwaju i Brazylii, zachodnią część Urugwaju i Chile. Możemy je spotkać na stepach oraz w górzystych, leśnych terenach, wszędzie, gdzie mogą się ukryć. Przebywają na różnych wysokościach, od poziomu morza do nawet 3800 m n.p.m.

Na wolności mogą dożyć 15 lat, a w ogrodach zoologicznych – nawet 20 lat.

Od wakacji wolierę kotów argentyńskich zdobi specjalna tabliczka, informująca kto je adoptował. To pracownicy z Pajmon CPT.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YThttps://www.youtube.com/channel/UCFDKATPojORYNLhzPpxSA5w

Jesteśmy też obecni na: Instagramie: https://www.instagram.com/pajmon_cpt/ i TikToku: https://www.tiktok.com/@pajmon_cpt?lang=pl-PL

Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/pajmoncpt

Polub nas na LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/64991441/admin/

Zobacz też:

Rekordowa inflacja na Ukrainie, a w Polsce? https://cpt.pajmon.com.pl/2021/10/01/rekordowa-inflacja-na-ukrainie-a-w-polsce-robimy-zakupy-zobacz-nasze-koszyki/

Automatyzacja w polskich zakładach pracy: https://cpt.pajmon.com.pl/2021/09/20/automatyzacja-a-czlowiek-czy-postep-technologiczny-wygra-z-praca-ludzkich-rak/

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend? https://cpt.pajmon.com.pl/2021/08/12/nadciaga-armia-hindusow-jak-walcza-o-nich-polscy-pracodawcy/

Pomagamy domom dziecka na Ukrainie: https://cpt.pajmon.com.pl/2021/10/06/kilometr-od-frontu-i-przy-granicy-z-rosja-pomoc-ma-dziecka-twarz/

Nietypowa bajka… https://cpt.pajmon.com.pl/2021/09/13/nie-taki-zloty-smok-straszny/

ISO 9001:2015: https://cpt.pajmon.com.pl/2021/07/29/klient-nasz-pan-najlepsza-strategia-dla-twojej-firmy/

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку