PAJMON CPT

Problemy z uzyskaniem wiz dla Ukraińców. Czy będą przyjeżdżać do Polski?

Ukraina
Ukraina

Ukraińcy chcą mieszkać i pracować w Polsce. Tymczasem to może już wkrótce się zmienić. Nie przez to, że np. Hindusi i inne narodowości zaczynają szturmować polski rynek pracy, ale przeszkodą mogą okazać się trudności ze złożeniem dokumentów potrzebnych do uzyskania wizy pracowniczej.

Przetarg za grube miliony

W grudniu 2020 r. ogłoszono przetarg na obsługę wniosków wizowych dla obywateli Ukrainy, którzy chcą przyjechać do Polski. Zgłosiło się 5 firm. Przetarg wygrały: Personnel Service z Wrocławia (członek Pracodawców RP) i TLS. Oszacowano, że w grę może wchodzić obsługa nawet 2,75 mln wniosków o wizę, a ich realizacja zajmie ok. 3 lata. Kontrakt miał opiewać na 150 mln zł. W związku z tym na terenie Ukrainy powinno zostać uruchomionych 18 punktów wizowych, w których pracę miałoby znaleźć nawet pół tysiąca osób. Wyniki przetargu rozpisanego przez polską ambasadę w Kijowie ogłoszono 11 czerwca. Wskazano nowych operatorów, i się zaczęło.

Trzy firmy biorące udział w przetargu zakwestionowały rezultat, złożono odwołanie od decyzji komisji przetargowej. Z końcem sierpnia Krajowy Sad Apelacyjny zdecydował, że przywraca do przetargu firmę z najniższą ofertą cenową, a punkty zostaną zliczone ponownie. Druga decyzja komisji przetargowej ma zostać ogłoszona jeszcze we wrześniu.

Czy w związku z tym wydawanie wiz może zostać wstrzymane, a Ukraińcy nie będą przyjeżdżać do Polski. Zdaniem Witalija Matarykina, szefa centrum informacyjno-analitycznego „Simple Solutions” to bardzo możliwy scenariusz, o czym informuje na łamach Censor.NET, ukraińskim portalu informacyjnym, społecznym i politycznym.

Czas ucieka, nie ma wybranej firmy

Teraz wszyscy zadają sobie pytanie: Jaka firma będzie w końcu odpowiedzialna za przetwarzanie dokumentów na Ukrainie na wizę do Polski? Czy znajdzie się centrum wizowe dla polskiej ambasady, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli złożyć potrzebne dokumenty? Kiedy nowy wykonawca „ogarnie” sprawy techniczne, bo poprzednikowi wygasła już umowa długoterminowa? Czy wróci poprzedni operator wiz – VFS Global, firma zarejestrowana w Dubaju?

Jak informuje Witalij Matarykin w Censor.NET: „Jeśli ktoś planuje w najbliższych miesiącach pracę w Polsce, to lepiej pospieszyć się z uzyskaniem wiz pracowniczych. W przeciwnym razie istnieje możliwość nie dotarcia do pracy z przyczyn technicznych – z powodu problemów z ich wydaniem. W obecnej sytuacji nie będzie gdzie jechać w listopadzie i zabierać ze sobą dokumenty na zezwolenie na wjazd (do Polski – przyp. red.)”.

Zobacz także: https://cpt.pajmon.com.pl/2021/08/12/nadciaga-armia-hindusow-jak-walcza-o-nich-polscy-pracodawcy/

Śledź nasze konto na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCFDKATPojORYNLhzPpxSA5w

Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/pajmoncpt

https://www.facebook.com/pajmoncptpracawpolsce

Polub nas na LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/64991441/admin/

Jesteśmy też obecni na Instagramie: https://www.instagram.com/pajmon_cpt/ i na TikToku: https://www.tiktok.com/@pajmon_cpt?lang=pl-PL

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку