Żorskie pszczoły pracowały „w pocie czoła”
20 litrów miodu wielokwiatowego, 20 litrów miodu akacjowego i 30 litrów miodu nektarowo-spadziowego – to zbiory pszczelarzy w Miejskiej Pasieki Bee Bee w Żorach w tym sezonie. Swoją „cegiełkę” do tych wyników dołożył Pajmon CPT. Firma zasponsorowała wysianie łąk miododajnych na terenie pasieki. Mamy nadzieję, że zbiory złotego płynu będą bogatsze w następnych latach.
Przypomnijmy, pasieka w Żorach przy ul. Powstańców 4 istnieje już ponad dwa lata i liczy cztery ule. Żyje w nich ok. 80000 pszczół. Co roku, gdy tylko na dworze temperatura osiągnie 15 stopni Celsjusza, owady wyruszają na kwietne łowy. Pracują „w pocie czoła” przez kolejne miesiące.
Pierwsze zbiory miodu w żorskiej pasiece odbyły się rok temu. Wówczas pszczelarze zebrali przez cały sezon: 25 litrów miodu wielokwiatowego i 25 litrów miodu lipowo-spadziowego.
Czy wyniki są zadowalające? Można stwierdzić, że mogło być lepiej. Aby tak się stało, musi „zagrać” wiele czynników, nie tylko odpowiednia temperatura powietrza, ale przede wszystkim… pokarm, czyli po prostu bogactwo roślin miododajnych.
Pajmon CPT pomaga 80000 pszczołom
Ten problem rozumie Pajmon CPT, dlatego firma postanowiła zasponsorować w tym roku wysianie łąk kwietnych. Na powierzchni ok. 120 m kw. przy ul. Powstańców 4 pojawiły się rośliny ozdobne, warzywa i zioła bogate w nektar i pyłek. Ziemia przyjęła m.in.: 12 kg nasion naparstnicy purpurowej, 16 kg rumianku pospolitego, 10 kg tasznika pospolitego, 9 kg bylicy pospolitej, 7 kg maku polnego, czy 8 kg wrotyczu pospolitego i wiele innych zachwycających barwami roślin.
Warto podkreślić, że na sadzeniu łąk kwietnych wygrywają wszyscy. Na jednej łące możemy spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. To złożony ekosystem, który cały czas żyje!
Niestety wciąż mierzymy się z problemem tzw. przepszczelenia, mamy za dużo pszczół, a za mało roślin. Zdarza się, że już na koniec wakacji trzeba… dokarmiać pszczoły. Dlatego warto sadzić rośliny, które kwitną także w sierpniu, wrześniu, czy w październiku. Dumnie w te miesiące spoglądają m.in.: wrzosy, czy astry. W „sprzyjającym czasie” warto sadzić m.in. takie zioła, jak np.: melisa, lubczyk, szałwia, tymianek; krzewy np.: jeżyny, berberys, maliny; drzewa np.: wierzby, lipy, drzewa owocowe.
Łąki kwietne mają wiele zaskakujących właściwości
Rośliny miododajne są doskonałą alternatywą do zwykłych trawników i wymagają mniej pielęgnacji, a co najważniejsze – przyjmują się zaskakująco dobrze nawet na terenach zdegradowanych, w pobliżu dróg, czy torowisk. Łąki pełnią też funkcję antysmogową, potrafią magazynować wodę, są odporne na okresowe susze; łagodzą miejscowe skutki zmian klimatu!
Pasieka w Żorach powstała z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach i Towarzystwa Kulturalnego Kontrapunkt, przy dofinansowaniu ze strony budżetu miasta Żory. Opiekunem jest Aleksander Sładczyk, pszczelarz z Żor.
Uwaga! Impreza na zakończenie sezonu pasieki w Żorach
Serdecznie zapraszamy na uroczyste zamknięcie sezonu Miejskiej Pasieki Bee Bee w Żorach, które odbędzie się w sobotę, 25 września przy ul. Powstańców 4 w ramach projektu Bliżej Natury, dofinansowanego przez Gminę Miejską Żory.
Startujemy o godz. 16. Najpierw zostaną wręczone nagrody w konkursie na najpiękniejszy ogród lub balkon miododajny. Od 16.30 zaplanowano rodzinne warsztaty w pasiece „Skarby pszczelego ula”, które poprowadzi Ewa Kolarczyk z Koła Pszczelarzy w Żorach. Później o godz. 17 odbędzie się koncert zespołu Carrantuohill i warsztaty plastyczne dla dzieci, a o godz. 17.45 wystąpi Reaktywacja. Ponadto w programie wydarzenia zaplanowano: tzw. mówiące drzewo, wystawę towarzyszącą, stoisko Nadleśnictwa Rybnik, miodową kawiarenkę, strefę chillout oraz degustację i możliwość zakupienia miodu. Wstęp jest darmowy!
W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do Sali Plenerowej pobliskiego Domu Kultury w Żorach.
Subskrybuj nasz firmowy kanał na YouTube, by być na bieżąco:
https://www.youtube.com/channel/UCFDKATPojORYNLhzPpxSA5w
Jesteśmy też obecni na: Instagramie: https://www.instagram.com/pajmon_cpt/ i TikToku: https://www.tiktok.com/@pajmon_cpt?lang=pl-PL
Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/pajmoncpt
Polub nas na LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/64991441/admin/
Zobacz też:
https://cpt.pajmon.com.pl/2021/08/12/nadciaga-armia-hindusow-jak-walcza-o-nich-polscy-pracodawcy/
https://cpt.pajmon.com.pl/2021/09/13/nie-taki-zloty-smok-straszny/