Są piękne, zwinne i niezwykle inteligentne. Koty argentyńskie, samiec i samiczka, ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, które w maju tego roku adoptował Pajmon CPT sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku. Firma płaci każdego miesiąca na ich utrzymanie i pożywienie. Jak wygląda typowy dzień pary kotów argentyńskich, zwanych także ocelotami argentyńskimi, czy kotami Geoffroya (Leopardus geoffroyi)?
Koty argentyńskie przyjaźnią się z pancernikami
Jak się okazuje, nasze koty argentyńskie ze śląskiego zoo lubią leniwie spędzać czas do południa. To wielkie śpiochy. Aktywne stają się dopiero późnym popołudniem, w godzinach wieczornych i nocą. Wyskoki, pogonie, chowanie się w różne zakamarki to lubią najbardziej. Chętnie ukrywają się przed oczami ciekawskich w wydrążonych pniach, a swoje umiejętności pokazują, przebiegając przez różnego konstrukcje i drewniane przeszkody, które specjalnie dla nich tu wykonano. Chętnie wdrapują się na drzewa, potrafią zwisać z gałęzi, trzymając się konarów tylnymi łapami.
Nie lubią otwartych przestrzeni. Tam brakuje im po prostu wszelakich kryjówek. Do dyspozycji za to mają specjalne pomieszczenie przypominające budę wyłożone wełną drzewną z jedną przezroczystą ścianą. Tam chętnie wylegują się i śpią. Dzięki temu dosyć łatwo mogą ich zlokalizować opiekunowie, a nawet – zobaczyć spacerowicze w śląskim zoo.
Para kotów argentyńskich to 5-letni samiec i 4-letnia samiczka Prisca. Samiec urodził się w jednym z niemieckich ogrodów zoologicznych, gdzie otrzymał imię Messi – w śląskim zoo reaguje na imię Adaś. Z kolei samiczka urodziła się w jednym z francuskich ogrodów zoologicznych, a opiekunowie z Chorzowa mówią do niej Martynka. Jeszcze do niedawna z ocelotami argentyńskimi przebywał czasowo skunks, zwany przez opiekunów Agresorem. Nasze koty i skunks nie potrafili ze sobą się zaprzyjaźnić. – Dlatego zwierzęta zostały odseparowane od siebie. Na pobliskiej wolierze przebywają teraz pancerniki: ojciec z synem i osobno samiczka. Teraz można powiedzieć, że koty argentyńskie żyją w symbiozie z pancernikami. Każde zwierzę ma zajęcie, swój rejon i nie wchodzą sobie w drogę – mówi Wojciech Bielatowicz, Kierownik Sekcji małp i ssaków drapieżnych ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Koty argentyńskie to urodzeni drapieżcy
Póki co nie wiadomo, kiedy para ocelotów argentyńskich doczeka się potomstwa.
Samiec jest bardziej towarzyski, a samiczka – skryta, „gra niedostępną” i potrzebuje więcej czasu, aby przystosować się do nowego domu. W śląskim zoo mieszka od ponad 2 lat, a samiec – już blisko 5 lat.
Trzeba przyznać, że oceloty argentyńskie to prawdziwi smakosze. Podstawę ich diety stanowi drobne mięso wołowe z niewielką zawartością tłuszczu, a także kurczęta i myszy.
Przypomnijmy, koty argentyńskie przypominają naszych „dachowców”. To urodzeni drapieżcy. Nie pozwalają się zbliżać opiekunom ani na krok. Zwierzęta mierzą ok. 70 centymetrów, do tego dochodzi ogon długi na 30 cm. Ważą od 2 do 5 kilogramów. Ich futro zdobią charakterystyczne cętki, które czasem układają się w prążki.
Koty argentyńskie pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują boliwijskie i argentyńskie Andy, południową część Paragwaju i Brazylii, zachodnią część Urugwaju i Chile. Możemy je spotkać na stepach oraz w górzystych, leśnych terenach, wszędzie, gdzie mogą się ukryć. Spotyka się je na różnych wysokościach, od poziomu morza do nawet 3800 m n.p.m.
Na wolności mogą dożyć 15 lat, a w ogrodach zoologicznych – nawet 20 lat.
Wkrótce wolierę kotów argentyńskich będzie zdobić tabliczka, informująca kto je adoptował. To pracownicy z Pajmon CPT. Wkrótce poznamy też nowe imiona dla naszych kotów (wybiorą je nasi fani w mediach społecznościowych).
UWAGA konkurs! Już w piątek, 18 czerwca br. będą do wygrania bilety do śląskiego zoo. Bądźcie z nami! Zaglądajcie na nasz blog, Facebook i LinkedIN.
Zobacz także: https://cpt.pajmon.com.pl/2021/05/21/bajka-petro-i-ciemnogranatowy-lanos-czesc-1-i-czesc-2-i-czesc-3/
Polub nas na Fb: https://www.facebook.com/pajmoncpt
Polub nas na In: https://www.linkedin.com/company/64991441/admin/