PAJMON CPT

Polska może przyjąć milion uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy

Ukraina nie śpi, wstrzymuje oddech i wierzy, że do eskalacji konfliktu z Rosją nie dojdzie. W ten scenariusz chce także wierzyć cały świat. Tymczasem prezydenci i burmistrzowie polskich miast z polecenia wojewodów wyznaczają kolejne miejsca dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. To działania na wypadek rosyjskiej inwazji u naszych wschodnich sąsiadów. Dla przykładu Górny Śląsk, gdzie swoją siedzibę ma Pajmon CPT, jest gotowy, by pomóc Ukraińcom.

Miasta w Polsce ustalają plan pomocy uchodźcom z Ukrainy

Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory – miasta na Górnym Śląsku, ale i Warszawa, Kraków – cała Polska przygotowuje kwatery dla obywateli Ukrainy. Polska jest gotowa na przybycie nawet 1 miliona uchodźców z Ukrainy. Jak poinformował w sobotę Marcin Przydacz, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP: „Przepustowość polskich granic to jest nawet i do kilkudziesięciu tysięcy osób dziennie”.

Na te możliwe realia przygotowują się włodarze polskich miast. „To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia” – napisał kilka dni temu na Twitterze Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Na bieżąco są weryfikowane więc miejsca możliwego zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, czy koszty ewentualnej adaptacji budynków. Zbierają się nawet miejscowe sztaby kryzysowe i debatują na ten temat.

W jaki sposób polskie miasta chcą pomagać Ukraińcom?

Dla przykładu w Rybniku, w którym żyje ok. 10 tys. obywateli Ukrainy, władze miasta przekonują, że będą reagować na bieżąco w zależności od rozwoju sytuacji na wschodniej granicy. W Rybniku (gdzie mieści się główne biuro Pajmon CPT) został już nawet wyznaczony dla uchodźców z Ukrainy jeden budynek dawnej szkoły w dzielnicy Niedobczyce znajdujący się przy ul. Górnośląskiej.

Sąsiednie miasto Żory z ok. 6 tys. Ukraińców również nie ukrywa sympatii do naszych wschodnich sąsiadów. Przedstawiciele tutejszego magistratu również oferują swoją pomocną dłoń. – Jeśli zaistnieje taka potrzeba, w Żorach znajdzie się miejsce dla będących w potrzebie naszych sąsiadów z Ukrainy – przyznaje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu z żorskiego magistratu.

Tymczasem np. Wodzisław Śląski organizuje kilka razy w miesiącu w urzędzie miasta spotkania sztabu kryzysowego. Tutaj włodarze miasta są gotowi na różne scenariusze, także ten najczarniejszy. W zależności od rozwoju sytuacji, będą podejmować stosowne działania.

Z kolei np. władze Częstochowy już wyznaczyły miejsca hotelowe, czy kwatery prywatne, by docelowo ulokować w nich uchodźców z Ukrainy.

Podobne działania pomocowe podejmuje Elbląg. Tutejszy magistrat zabezpieczył sale gimnastyczne kilku miejscowych szkół. Już teraz miasto oferuje pomoc dla ponad 400 Ukraińców.

Natomiast Olsztyn chce dla uchodźców zaadaptować 60 miejsc w hotel Relax. Na liście są też inne obiekty.

Małopolska jest także gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Lokum dla potrzebujących zaoferowano już m.in. w Lanckoronie, czy w Andrychowie.

Z kolei warszawski ratusz również wyraził chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zostały poczynione tu pierwsze wyliczenia. Całodniowy koszt zakwaterowania jednego Ukraińca wraz z wyżywieniem może wynieść ok. 140 zł.

Trzeba przyznać, że jest jeszcze sporo niewiadomych, a prezydenci i burmistrzowie wielu polskich miast cały czas szukają nowej bazy noclegowej dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Wszyscy jednak wierzą, że do najgorszego nie dojdzie i konflikt między Ukrainą a Rosją uda się rozwiązać na drodze dyplomatycznej.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

—–

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dzieci z domu dziecka w Winnicy na Ukrainie modlą się o pokój na świecie. Maluchom pomógł Pajmon CPT

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź

Widmo wojny na Ukrainie. Ile dzisiaj zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Jak rozliczyć Ukraińca z pracy w Polsce? Pajmon CPT pomoże

Pracownicy do pracy w Polsce są… poza granicami naszego kraju

Dzieci wojny marzyły o zimowych butach. Pajmon CPT wspiera dom dziecka w Mariupolu na Ukrainie – FILM

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. To ukłon w stronę pracodawców

Porównanie cen na Ukrainie i w Polsce: koszyk zakupowy – 14 produktów, emerytury, zarobki

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?