PAJMON CPT

Kto chce odwiedzić nasze koty argentyńskie? Buenos i Aires już jeden rok są z Pajmon CPT

koty argentyńskie
koty argentyńskie

Koty argentyńskie: Buenos i Aires ze śląskiego zoo powoli witają kolejne promyki wiosennego słońca. Żyją jeszcze tak, jakby były pogrążone w zimowym śnie. Opiekunowie zwierząt mają nadzieję, że w tym roku doczekają się ich potomstwa. Życzą sobie tego również pracownicy Pajmon CPT – firma z Rybnika rok temu adoptowała te piękne zwierzęta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Co u nich teraz słychać?

Przypomnijmy, w specjalnym głosowaniu, jakie odbywało się poprzez kanały w social mediach firmy Pajmon CPT: Facebook i LinkedIN nasi fani wybrali, jak będą nazywać się nasze „przyszywane dzieci”. Aż 79 procent głosujących uznało, że „chłopczyk” musi mieć na imię Buenos, a „dziewczynka” – Aires. Tak też będziemy zwracać się do naszych podopiecznych. Koty argentyńskie są zwane także ocelotami argentyńskimi, czy kotami Geoffroya (Leopardus geoffroyi).

Czekamy na potomstwo kotów argentyńskich

– Rzeczywiście koty argentyńskie sprawiają wrażenie, jakby były w jakimś zimowym letargu. Są trochę leniwe, jeszcze mało aktywne. Chyba potrzebują trochę więcej czasu, aby się ożywić – mówi nam Anna Bała z Działu Edukacji i Promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Opiekunowie w śląskim zoo nie ukrywają, że czekają na potomstwo ocelotów argentyńskich. – Do tego jeszcze daleka droga. Jest jednak szansa, ale potrzebny jest łut szczęścia. Koty na razie docierają się, dopasowują do siebie, są w idealnym wieku do rozrodu – dodaje Anna Bała.

Samiec ma już 6 lat. Urodził się w Opel Zoo w Kronberg w Taunus w Niemczech. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przebywa od 10 sierpnia 2016 roku. Z kolei samiczka ma już prawie 5 lat. Urodziła się w Le Parc des Félins w Lumigny-Nesles-Ormeaux we Francji. W ŚOZ przebywa od 3 kwietnia 2019 roku. – Samiec jest bardziej odważny, a samiczka jest bardziej skryta niż samiec. Zwykle ukrywa się przed opiekunami. Do jedzenia podchodzi dopiero wtedy, gdy wszyscy opiekunowie wyjdą z woliery – dodaje Anna Bała ze śląskiego zoo.

Jak polują koty argentyńskie? FILM

Niewykluczone, że już wkrótce nasze koty zyskają nowych sąsiadów. Do zamieszkania w pobliskiej wolierze przygotowują się ostronosy, zwierzęta z rodziny szopowatych.

Koty argentyńskie to prawdziwi drapieżcy

Niech nie zmyli nikogo wygląd kota argentyńskiego. Być może te zwierzęta przypominają naszych „dachowców”, ale to urodzeni drapieżcy. Zwierzęta mierzą ok. 70 centymetrów, do tego dochodzi ogon długi na 30 cm. Ważą od 2 do 5 kilogramów. Ich futro zdobią charakterystyczne cętki, które czasem układają się w prążki.

Koty argentyńskie pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują boliwijskie i argentyńskie Andy, południową część Paragwaju i Brazylii, zachodnią część Urugwaju i Chile. Możemy je spotkać na stepach oraz w górzystych, leśnych terenach, wszędzie, gdzie mogą się ukryć. Przebywają na różnych wysokościach, od poziomu morza do nawet 3800 m n.p.m.

Na wolności mogą dożyć 15 lat, a w ogrodach zoologicznych – nawet 20 lat.

Od wakacji wolierę kotów argentyńskich zdobi specjalna tabliczka, informująca kto je adoptował. To pracownicy z Pajmon CPT.

Warto dodać, że gatunek kota argentyńskiego wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, gdzie zaliczony został do kategorii Lc, oznaczającej mniejsze ryzyko zagrożenia. Koty argentyńskie znalazły się również w I Załączniku Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W ogrodach zoologicznych zrzeszonych w EAZA gatunek jest objęty regionalnym, europejskim programem hodowlanym EEP.

Zapraszamy do śląskiego zoo

Zapraszamy do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w soboty i niedziele – godzinach 9-18. Z kolei od 1 maja śląskie zoo będzie otwarte 7 dni w tygodniu od 9 do 19.

Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:

Śledź nas na YT

Jesteśmy też obecni na Instagramie 

Jesteśmy też obecni na Tik-Toku

Polub nas na Facebooku

Polub nas na LinkedIN

Zobacz też nasze inne artykuły:

ZASADY zatrudniania Gruzina, Ukraińca, obywatela Mołdawii. To bułka z masłem. RÓŻNICE

Jaki będzie II kwartał na polskim rynku pracy? Produkcja przemysłowa na plusie, a restauracja i hotele na minusie. Co jeszcze nas czeka?

Jak zatrudnić Ukraińców krok po kroku. NOWE ZASADY. To warto wiedzieć.

Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź

O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta

Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?

Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Hindusi na polskim rynku pracy. Popierasz ten trend?

MOŁDAWIA to druga Ukraina? Dlaczego Mołdawianie chcą pracować w Polsce? Ile kosztuje życie w Mołdawii?

Jak pozyskać fachowców do przemysłu metalurgicznego? Pomoże Pajmon CPT

 

Udostępnij:

Więcej postów

Zostańmy w kontakcie
Залишайтеся на зв'язку