Pomoc finansowa w Polsce dla Ukraińców: Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. i mają pod opieką dziecko, skorzystają ze świadczeń dla rodziny. Otrzymają m.in. pieniądze z programu 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wsparcie finansowe dla uchodźców będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jakich zasadach?
Dzięki specustawie ukraińskiej obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać wypłaty środków z programów: 500+, Dobry start. Wsparcie dotyczy też RKO i dofinansowania do pobytu w żłobku.
– W Polsce mamy dobrze rozbudowany system świadczeń, w tym świadczeń rodzinnych takich jak świadczenie wychowawcze 500 plus. Specustawa zapewni na zasadach powszechnych prawo do świadczeń również dla dzieci z Ukrainy – mówiła niedawno prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas konferencji prasowej „Kobiety dla wolnej Ukrainy”.
Wniosek o wsparcie dla rodziny będą mogli składać obywatele Ukrainy, których pobyt jest legalny i mają pod opieką swoje dziecko (są rodzicem lub opiekunem tymczasowym). Świadczenia rodzinne będą przysługiwać na okres nie dłuższy niż czas przebywania w Polsce.
Wnioski o przyznanie świadczeń w języku ukraińskim będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja o takiej możliwości ma pojawić się na stronie internetowej ZUS.
Jakie wsparcie dla rodziny dla obywateli Ukrainy zapewnia ZUS?
- 500+ – przyznawane na każde dziecko w wieku do 18. roku życia, które mieszka w Polsce;
- RKO, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy – przyznawane na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy;
- Do 400 zł na miesiąc – dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (zgodnie z zasadami przysługuje na: 1) dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; 2) dziecko pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO, 3) na dziecko drugie i kolejne w rodzinie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 35 miesiąca życia, na które został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i kapitał ten został pobrany w łącznej przysługującej wysokości);
- 300 zł – przyznawane z programu Dobry Start, wypłacane raz do roku na każde dziecko w wieku do 20 lat (lub do 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością), które mieszka w Polsce i uczy się w szkole.
Zobacz też:
2,141 mln uchodźców z Ukrainy już w Polsce.
Osoba składająca wniosek do ZUS musi posiadać:
- polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
- adres e-mailowy osoby,
- polski numer telefonu,
- numer rachunku bankowego w Polsce.
Przypomnijmy, rejestracja obywateli Ukrainy w bazie PESEL trwa od środy, 16 marca w urzędach gmin, miast i dzielnic. Według danych na 21.03.2022 r. numery PESEL otrzymało już ponad 130 tysięcy uchodźców z Ukrainy”.
Zobacz też:
Ukraińcy rejestrują się w bazie numerów PESEL. Czekają ich liczne przywileje
Zobacz nas na: YT, I, TT, Fb, In:
Jesteśmy też obecni na Instagramie
Jesteśmy też obecni na Tik-Toku
—–
Zobacz też nasze inne artykuły:
Jak zatrudnić Ukraińców krok po kroku. NOWE ZASADY. To warto wiedzieć.
Skuteczny onboarding, czyli jaki? Sprawdź
O czym mogą marzyć krowy? Czyli kreatywność w biznesie nie tylko od święta
Ukraińcy skarżą się na polskich pracodawców. Komu mogą więc zaufać?
Co słychać u naszych dwóch kotów argentyńskich ze śląskiego zoo? Sprawdź
Automatyzacja w polskich zakładach pracy. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej